Informace k organizaci a manuál k použití dramaťákového webu
Pokud si manuál prostudujete a budete mít nějaké nejasnosti, obraťte se na nás - dříve než něco prošvihnete.
Kontakt na Edvarda (webaster) i na nás (vedoucí souboru) najdete v sekci kontakty.
Nejprve několik základních pojmů:
Ferman – Přehled důležitých termínů, kdy jsou jaká představení, kdy generálky a zkoušky. Náš společný ferman visí jak na webu (veřejně přístupný i bez přihlášení), tak stále aktuálně vytištěný na nástěnce v dramaťáku. Je třeba jej pravidelně sledovat, termíny si zapisovat a hlídat, abyste něco neprošvihli.
Osobní ferman – Přehled pouze takových termínů, který se týká vás, resp. těch divadelních her, do kterých jsme vás obsadili. Vygeneruje vám jej automaticky systém a můžete se do něj podívat na nšem webu, když se přihlásíte. Je to pomůcka pro vás, abyste měli snazší přehled o svých akcích a o svých rolích.
Představení – Jakékoliv představení divadelní hry, většinou přístupné veřejnosti. Účast všech obsazených je samozřejmě zcela nezbytná, bez ohledu na velikost role.
Generálka – Poslední zkouška divadelní hry, na které má vše probíhat jako při představení, to znamená, že všichni mají ty kostýmy, ve kterých budou hrát a všechny rekvizity. Kostýmy je potřeba domluvit a konkrétně předvést vždy tak, aby se při generálce už nemusely nijak řešit. Ujistěte se před každou generálkou, že víte přesně, co budete mít na sobě (včetně obuvi) a hlavně že to víme my (že jsme to na vás viděli!) a už to nijak neměňte. Na generálku dorazte vždy s takovým předstihem, abyste v momentě jejího začátku byli převlečeni do kostýmu a měli vše připraveno na svém místě – tedy většinou cca 15 – 20 minut před jejím začátkem. Neptejte se nás, kdy generálka skončí, protože to nezáleží na nás. Účast všech obsazených nezbytná – kdo není na generálce, nemůže vystupovat! (Někdy se stává, že někteří spoluherci se setkají pouze na generálce.)
Zkouška – Obyčejná zkouška, jakých musí před představením proběhnout celá řada. Někdy zkoušíme některé scény zvlášť, proto je potřeba sledovat co přesně se bude zkoušet (viz komentář). Nejde-li o vaše scény, zkouška se vás netýká, přestože se objeví ve vašem osobním fermanu. Jedná-li se o vaši scénu, měli byste na zkoušce být. Nemůžete-li, omluvte se včas! Nemůžete-li častěji, domluvte se o dalším zkoušení, případně o přeobsazení.
Komentář – je velmi důležitý sloupeček ve fermanu. Upřesňuje totiž akci, např. místo konání, nebo skutečnost, že se zkouška netýká všech obsazených, ale jenom některých. Pokud byste si nebyli jisti, jestli mu dobře rozumíte, raději se nás zeptejte, rádi vás ujistíme, zda se vás týká a jak.
Nástěnka – Nástěnek je v dramaťáku samozřejmě řada, ale jen jedna je ta důležitá. Na ní jsou všechny důležité informace, stejně jako na webu. Záleží jen na vás, kde se vám budou lépe pravidelně sledovat, nebo budete-li je raději sledovat na obou místech současně. Na nástěnce visí kromě společného fermanu také dva dlouhé seznamy. V jednom dominují jména všech herců. U svého jména zde najdete výčet všech divadelních her, ve kterých jste obsazeni. Ten druhý obsahuje vždy konkrétní obsazení každé hry, tam tedy zjistíte co hrajete za roli. Nejprve najdete název dané hry (nadpis), pod ním pak jednotlivé role a kdo co hraje.
Text – Vytištěný text divadelní hry, ve které hrajete. Někdy dostanete jen stránky, na kterých vystupuje vaše role, protože spotřeba papíru a barvy je v dramaťáku nesmírná. Text dostáváte proto, abyste se jej naučili zpaměti - učiňte tak co nejdříve, zvláště stojíte-li o významnější role. Dokud text neumíte, téměř se nedá zkoušet. Text si noste s sebou na všechny zkoušky a vystoupení, byť jej již dávno umíte. Může totiž docházet ke změnám apod. Text si pečlivě hlídejte, ztratíte-li text, náhradní nemůžete dostat. V takovém případě si náhradní obstarejte bez prodlení sami.
Kdy nemohu - Je nejdůležitější část vašeho dramaťákového webového účtu. Je to kalendář, který obsahuje všechny vaše časové možnosti. S jeho pomocí my plánujeme všechna představení, generálky, ale i obyčejné zkoušky, pokud je potřeba zkoušet jindy než při vašem obvyklém dramaťáku. Kalendář se dělí na absence pravidelné a jednorázové:
Jednorázová nepřítomnost - Sem zapište vždy co nejdříve data, kdy opravdu v žádném případě nebudete moci. Třeba když plánujete někam odjet nebo máte nějakou důležitou událost. Zapíšete-li takové datum včas, budeme počítat s tím, že v takový den nemůžeme s vámi počítat ani na představení či generálku. Pokud naopak v nějakém datu nic zapsáno nemáte, počítáme s tím, že v ten den si můžete udělat čas na představení nebo generálku. Zapisujte všechny dny, i když v ten den nemíváte dramaťák, dokonce i víkend. Představení bývají i v neděli. Pokud vám naplánujeme představení nebo generálku, tak už si datum hlídejte. Počítáme s vámi a závisí na vás práce všech ostatních. Výjimečně se jistě můžete omluvit i z nějaké hodiny ve škole. (Pokud ne, raději nás varujte předem.) Nepiště sem akutní omluvenky pro nemoc, ty patří do vzkazů. Pokud byste ale onemocněli před představením či generálkou, musíte honem telefonovat, protože pokud byste byli nemocní tak vážně, že opravdu nezvládnete hrát, musíme situaci akutně řešit a možná zrušit představení.
Pravidelná nepřítomnost - Zde najdete kolonku ke každému dni v týdnu, napište tam své časové možnosti. Např. kdy máte jiné kroužky nebo odpolední školu. Piště hlavně přesný čas, kdy nemůžete být v ZUŠ (tedy připočítejte i cestu). Podle těchto instrukcí plánujeme obyčejné zkoušky. Na generálku či představení se jistě můžete výjimečně omluvit i ze školy nebo přípravného kurzu na gymnázium.
Vzkazy - To je výborná příležitost na našich stránkách napsat nám nějaký vzkaz, nejčastěji akutní omluvenku z dramaťáku, pokud třeba onemocníte. Můžete napsat i dotaz apod. Nezapomeňte se ale později podívat, jestli jsme vám nějak neodpověděli. Ve všední dny sledujeme vzkazy téměř denodenně, někdy i častěji, ale o víkendu či prázdninách můžete na odpověď čekat. Pokud potřebujete rychlou odpověď, raději nám napište mail - adresu najdete v kapitole "kontakty" (příp. sms nebo zavolejte).
Aktuality – Okénko na našich webových stránkách, kam píšeme nejakutnější informace, např. že odpadá dramaťák apod. Okénko se vám zobrazí při otevření našich stránek, ale pokud se budete chtít na aktuality podívat znovu, můžete si je i rozkliknout v menu jako kapitolu.
Registrace – Zaregistrování nové osoby na našem webu, provádí každý jednou, registrovat se může kdokoliv, ale herci (děti z dramaťáku) musí. Jedna osoba se nikdy neregistruje znovu!
Přihlášení – Přihlášení již zaregistrované osoby na náš web pomocí přihlašovacích údajů – po každé když chcete něco uložit (např. absenci, vzkaz), nebo se podívat do osobního fermanu. Máte-li s ním problém, kontaktuje nás (webmastera).
O některých věcech ještě hlouběji:
Registrace:
První zásadní a nezbytný krok. Každé dítě, které chodí do dramaťáku, musí být zaregistrováno.
Postup: V menu klikněte na registrace, vyplňte všechny kolonky a potvrďte.
Nikdy se neregistrujte znovu! V případě, že zapomenete heslo, nebo máte jiný problém s přihlášením, kontaktujte nás. Stejně postupujte, pokud jste přestali chodit a teď znovu začínáte.
Každé dítě registrujte zvlášť! I když registrujete malé děti a jsou to sourozenci, potřebují každý svou registraci. Každý z nich totiž dostane jinou roli a musejí vědět kdo je kdo, navíc porostou…Registrovat se můžou i rodiče či kdokoliv jiný. Budete v takovém případě zařazeni do skupiny diváků, nemusíte se o to starat. Výhoda registrace spočívá především v blokaci uživatelského jména jen pro vás. Až nám potom budete psát vzkaz, budeme vědět, od koho je a nikdo se za vás nebude moci vydávat, neprozradíte-li mu své heslo. Pro herce znamená registrace mnohem víc, dozvíte se o tom na dalších řádcích.
Jestliže přestane dítě na dramaťák chodit, bude přeřazeno mezi bývalé herce a jeho registrace se bude chovat jako divácká. Neměli byste dostávat žádné nevyžádané maily apod.
Registrace je pro herce nezbytná, slouží k obsazování do rolí, plánování termínů i zapisování do skupin na školní rok (kdo kdy bude chodit).
Nastavení:
Když se zaregistrujete, vyplňte si též nastavení. Je zde především kolonka mail. Ten si vyplňte určitě, zveřejněn nebude!
U menších dětí doporučujeme mail na rodiče, až poporostou, lze kdykoliv změnit (do nastavení budete mít stále přístup, adresu můžete kdykoliv aktualizovat).
Mailová adresa, kterou uvedete, bude sloužit jako kontaktní adresa na Vás, budeme ji používat my, budeme-li potřebovat. Nikdo jiný než my (webmaster a vedoucí souboru) se k ní nedostane. Především ji bude používat systém automaticky, ale nikoliv pro spamy, budou vám na ni chodit upozornění na všechny akce, které se Vás týkají – tzn. zkoušky, generálky a představení her, ve kterých jste obsazeni a občas nějaký důležitý hromadný vzkaz.
Mailové upozornění je jen pomůcka pro vás, aby vám něco neuniklo a usnadnili jsme vám plánování a hlídání termínů. Nespoléhejte se pouze na to. Termíny si hlídejte především sami, pravidelně kontrolujte ferman (na webu, na nástěnce v předsíni dramaťáku), mailové upomínky berte pouze jako poslední připomenutí.
Nastavte si, s jakým předstihem Vám má chodit upozornění na akce. Vyberete si z několika možností. Upozornění na akci Vám také přijde hned po jejím naplánování.
Maily od „dramdvardu“ rozesílá automat. Chcete-li se na něco zeptat, kontaktujte přímo vhodnou osobu (Milenu, Týnu, webmatera), podle toho, o co jde. Pokud odpovíte na automatický mail, přijme zprávu webmaster. Kontakty na nás najdete v kapitolce kontakty (v menu vpravo).
V nastavení se též na začátku roku zapíšete do skupiny v týdnu. To znamená, že si vyberete, v jaký den a v kterou hodinu budete chodit na dramaťák a danou skupinu zakliknete.
Nezapomeňte svou volbu uložit. Tímto se vaše jméno ve skupině objeví a vy si tak v ní rezervujete místo.
Bude-li vybraná skupina již plná, vyberte jinou.
Budou-li všechny plné, počet bude navýšen.
Čím dříve po otevření zápisu se zapíšete, tím větší máte jistotu, že si vyberete dle svého přání. Nepodaří-li se vám to a nenajdete místo v žádné skupině, kam můžete chodit, nepropadejte panice a kontaktujte nás. Domluvíme se. Jde nám jen o to, aby se skupiny zaplňovaly pokud možno rovnoměrně, jinak není práce v nich tak kvalitní. K orientaci k navyšování počtu míst nám slouží též náhradnická místa.
Jste-li někde zapsáni jako náhradníci, počítáme s tím, že byste do oné skupiny chodili raději, kdyby tam bylo místo. Pokud toto vaše přání pomine, nezapomeňte své náhradnictví zrušit. Náhradnictví vám však nic nezaručuje, proto raději hledejte místo, které ještě existuje.
Pokud přestanete chodit na dramaťák, přijďte podepsat odhlášku a nezapomeňte se též odhlásit ze skupiny, ať v ní zbytečně neblokujete místo.
Pokud patříte již mezi starší herce a nejste si jisti, budete-li v příštím období s dramaťákem pokračovat, zvažte tuto eventualitu včas a domluvte podle toho své obsazení. Uvědomte si, že příprava představení starších dětí trvá třeba dva roky. Je potom nesmysl pouštět se do přípravy důležité role, když nebudete moci přípravu dovést do konce. Není samozřejmě možné, abyste přestali chodit na zkoušky a v představení stejně hráli, i když jsme podobné nápady již slyšeli.
Sledování webu:
Na úvodní stránce webových stránek nahoře je prostor, ve kterém se objevují nejaktuálnější upozornění. Např. odpadá-li výuka, nebo se děje něco jiného, co byste měli vědět. Toto upozornění je třeba pravidelně sledovat, doporučujeme nejméně jednou týdně (např. než jdete na dramaťák). Není příjemné dorazit na dramaťák a teprve před zamčenými dveřmi zjišťovat, co se děje.
Zmíněné upozornění vám občas přijde mailem spolu s upozorněním na akci. Někdy přijde i samostatně. Přesto je lépe se pravidelně na web podívat.
Rozvrh hodin se objeví již v létě před začátkem roku, abyste si včas mohli promyslet své plány. Jinak se vám může hodit např. chcete-li si ověřit, kdy nás který den v dramaťáku zastihnete. (Není-li např. představení - viz upozornění na úvodní stránce.)
Absence:
Nemůžete-li přijít na dramaťák na svou skupinu, měli byste nás informovat. Možností je mnoho: sms, mail, vzkaz na internetu ve fóru – Vzkazy a připomínky. V každém případě se omlouvejte co nejdřív, hned jak zjistíte, že nebudete moci přijít (když onemocníte apod.), což asi nebude pět minut před začátkem hodiny. Kontakty na nás najdete v sekci kontakty.
Víte-li o tom, že někam odjedete anebo vás čeká jiná důležitá akce, naplánujte svou absenci předem. Slouží k tomu kalendář Kdy nemohu. Toto plánování je zcela zásadní, plánujeme podle něho totiž generálky a představení, kde nesmíte v žádném případě chybět. V den, kdy žádnou absenci naplánovanou nemáte, počítáme, že můžete mít generálku nebo představení.
Do sekce Mé absence ukládejte všechna data, kdy budete pryč, i když v ten den nechodíte na dramaťák. Představení může být klidně v neděli, a když nemáte naplánovanou absenci, počítáme s vámi. Jakmile naplánujeme představení nebo generálku, předpokládáme, že si hned akci zapíšete do svého diáře a čas na ně si už budete rezervovat. Závisí na tom práce všech ostatních!
Plánovaný odjezd do sekce „Mé absence“ ukládejte hned, jakmile se o něm dozvíte, i kdyby to bylo třeba půl roku nebo rok předem. Náš kalendář není omezen, můžete plánovat s jakýmkoliv předstihem. My plánujeme představení často také tolik dopředu, právě proto, aby si všichni mohli na něj rezervovat čas. Jinak bychom se na termínu těžko v takovém počtu shodovali, zvláště když dostaneme v divadle na výběr vždycky termínů jen několik. Když budete mít absenci uloženou, my budeme počítat s tím, kdy tu jste a kdy ne a všechno naplánujeme s tímto vědomím. Když to jinak nepůjde, budeme vědět včas, že vaši roli musí zkoušet někdo jiný.
Jakmile je na nějaký den naplánována akce – představení, generálka, zkouška - absence už vám nepůjde uložit. V ten den už s vámi prostě počítáme, musíte své plány přizpůsobit.
Jedná-li se o obyčejnou zkoušku, můžete se omluvit jako z hodiny, pro jednou se nic nestane, ale musíte se omluvit opravdu včas – pokud by zkouška bez vás neměla smysl, musíme o tom ještě informovat všechny ostatní, aby nejezdili zbytečně, mějte na ně ohled! Samozřejmě pokud zjistíte, že se zkoušek nebudete moci účastnit častěji, je třeba včas zvážit, jestli vůbec zvládnete roli nazkoušet, nebo je lepší ji včas přeobsadit. Domluvte s na tom s vedoucí souboru, ať nepoškodíte společný výsledek.
Pokud se stane něco tak závažného, že kvůli tomu stojí za to zrušit představení celé skupiny lidí, nedá se samozřejmě nic dělat, představení se zruší. Čas od času se něco takového stane - herec vážně onemocní, zraní se, nebo jej stihne jiná pohroma. Vždycky však popřemýšlejte o tom, je-li to opravdu pro všechny zúčastněné tak závažné. Možná, že ostatní nepotěší vaše náhlá nabídka na exkluzivní dovolenou last minute, když s vámi nikam nepojedou. Divadlo je kolektivní práce a jeden bez druhého se tu neobejde.
Proto hráváme i nemocní, abychom nemuseli poškodit společný výsledek. Zmeškaná škola se dá dohnat, ale zrušené představení už nikomu nenahradíte. Řada dětí již pro svou zapomnětlivost přijížděla na generálku ze zahraničí, třeba i na vlastní náklady, bezpočet dětí odehrál představení s horečkou - vzpomeňte si na ně, až budete zvažovat, zda přišla chvíle, kdy stojí za to zrušit představení.
Do sekce „Mé absence“ nepatří ukládání takových dnů, kdy máte třeba školu nebo jiný kroužek, protože předpokládáme, že výjimečněse tam můžete omluvit, bude-li představení nebo generálka (omluvenku do školy vám vydáme). Pokud se uvolňovat opravdu nemůžete, dejte nám to vědět ústně, raději dřív než k takové situaci dojde. Vždycky je třeba včas zvážit, které role, příp. kolik rolí budete opravdu zkoušet, abyste měli čas se jim plně věnovat.
Pokud máte dojem, že z jakéhokoliv důvodu zatím nechcete zkoušet roli vůbec, není to žádný problém. Problém je opouštět rozdělanou práci na úkor ostatních. Nemůžete-li však chodit na zkoušky, nemůžete ani dokončit práci. (Hrát a nezkoušet samozřejmě nelze.) Každá role je vlastně za odměnu. Chcete-li hrát pěkné role, stavte se ke každé (i k nepatrné) zodpovědně – učte se text, mějte ho s sebou, buďte spolehliví v plánování, potom vám totiž budeme důvěřovat.